Kráľ Bertán, z krajiny prečudesnej, plnej temných šermiarskych skupín a zradných separatistov. Prihnal sa k nám zo svojej rodnej Trnavy, aby vyburcoval dlhými sezónami unudených pánov rytierov k novému súťaživému nadšeniu. Pod jeho entuziazmom vykvitli nanovo výkony nás všetkých do neuveriteľnej krásy. Kráľ Bertrán Bystríček, čoby silne vzdelaný muž, dokázal vymyslieť tabuľku, do ktorej potom hneď po turnajoch zanášal dosiahnuté body a neváhal ponocovať, aby vždy znovu a znova prepočítaval štatistické výsledky a na ich základe určoval prognózy a vyhliadky na ďalšie dni. S nimi potom oboznamoval všetkých svojich protivníkov pri raňajkách s nádejou, že im znechutí ako celý deň tak aj tie raňajky, a že mu tým pádom pripadne ich porcia džemu.
          Nedá mi tiež nespomenúť ďalšiu z jeho charakteristík, a to jeho lingvistickú flexibilitu. Kráľ Bertrán Bystríček  hovorí plynulo týmito jazykmi: nemeckým, anglickým, portugalským, slovenským a dosť fráz vie povedať aj po francúzsky a to všetko s nezameniteľným trnavským prízvukom. A to je pravda, ja sám som ho počul, ako z výšky svojej urodzenosti dohadoval ceny s francúzskymi trhovcami. Nákup umeleckých diel a potrebných maličkostí je jedna z vášní, ktoré ho dokážu  vytiahnuť z postele aj o 4 hodiny skôr. Inak normálne stáva kľudne aj o desiatej.
           Jediné, čo nás na ňom zaráža je jeho animistické náboženstvo.  Po konzumácií vína, v ktorom ako všetci vieme je pravda, sa kráľ Bertrán bez akýchkoľvek zábran vešia na krk svojho koňa a potom tomu prekvapenému zvieraťu donekonečna vysvetľuje, že ho má rád, lebo je „krev z jeho krve“.  Aj sme my ostatní rytieri držali tajnú radu či mu máme ozrejmiť pravý stav vecí, o tom ako prichádzajú na svet noví ľudia, a to zvlášť teraz, keď kráľ Bertrán už má milovanú pannu, spanilú Silvinku, ale potom sme to zavrhli. Rozhodli sme sa, že je ešte mladý a že má na také veci čas a že keď to nespraví príroda, tak mu to potom, keď bude mať okolo tridsiatky, prezradíme teda my. Miesto rečí však nechajme prehovoriť obrázky. Ako sa hovorí, jeden raz videné je viac ako tisíckrát počuté. A o kráľovi Bystríčkovi to platí dvojnásobne. Teda doslova dvakrát videné je viac, ako dvetisíckrát počuté. Tak.

 

Bertrand kráľ  Astúrie
a kôň HEKTOR