ROK 2009

        

         Tak ako majú Číňania rok hada, potkana a všelijakej ďalšej zvieracej hávede,

rok 2009 je u nás Normanov známy ako „Rok panoša“.  I keď podľa správnosti by sa nemalo

hovoriť panoši, lebo tento rok sa z chalanov stali „katapulťáci“.  Presne tak- veľký rok katapulťákov. Slovo panoš je však u nás tak vžité, že ho všetci používajú. Tak teda rok panoša.

V podstate nie je ani dôvod písať tu o rytieroch, veď - ako každý rok sa tam len vozili na koňoch, robili nejaké disciplíny, tjosty a sem-tam si zašermovali. Ale panoši, panečku, tí nosili zbrane, šermovali, hádzali kladivo, kresali oheň, behali, nosili helmy, strieľali z kujárdu (to je fonetický prepis mena jedného špeciálneho typu katapultu), a dokonca  polovica z nich mala aj text vo francúzštine. Myslím, že je úplne na mieste, aby tu teraz naplno odzneli ich mená, na večnú slávu a pamiatku.

Sú to títo:

               Valér, prezývaný tiež Valér, Matias, prezývaný tiež Matúš a Jacques a Jacques /čítaj žak a žak/ prezývaní Miro a Miloš alebo aj Zajace pod vedením slávneho herolda pána Godfrua de Šarny.

               Túto sezónu sme začali tradične tak, že sme dva dni pred premiérou ešte nemali dokončený katapult a kopec ďalších vecí, takže sme spávali málo a robili veľa. Vylepšovali sme čo sa dalo, hlavne sme stále dolaďovali katapult. Chalani s Gastonom a Jarom Matejkom tam potichu, vždy keď som sa nedíval, prihadzovali kamene, až boli koše kopcom. Nakoniec strieľal asi 70 metrov. Len keby stále nepršalo. V daždi sme aj balili a nakladali kamión, aj šli do Sedanu.

               V Sedane sme ešte postavili tábor za slnka, ale potom tradične mesiac popŕchalo a pršalo, i keď nejakým vyšším riadením osudu vždy o tretej, keď sme začínali hru, sa na chvíľu vyčasilo. Zato druhý mesiac sme mali slnko stále. To bola dovolenka! Veci, aspoň tie najnutnejšie, boli spravené, hra šliapala, a tak bol čas na výlety, brocante a športové aktivity. Carine nám vybavila kľúče od kanoistickej lodenice, tak sme chodili na vodu takmer denne. Dokonca sme reprezentovali Slovensko v medzištátnych zápasoch v kajakpóle. Ale nie moc dobre, lebo Francúzi nás nabili ako malé deti. Každá dovolenka raz skončí, a tak už sme opäť doma- no čo sa dá robiť. Ale rok to bol dobrý.